Krzysztof Pabis

Krzysztof Pabis

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

Kandydat na prorektora ds. popularyzacji nauki i kształcenia

Przyroda fascynowała mnie od dzieciństwa. W liceum trafiłem na pierwsze sympozja naukowe i zostałem członkiem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Od czasów studenckich, przez czternaście lat, byłem sekretarzem jego łódzkiego oddziału. Samodzielnie wymyśliłem temat i metody pracy magisterskiej o cyklu życiowym wodnego motyla (2004). Doktorat (2008) i habilitację (2015) poświęciłem badaniom morza.

Interesują mnie złożone relacje ekologiczne i zastosowanie analiz wielowymiarowych w ekologii. Moje badania obejmują świat europejskich motyli i procesy kształtujące ekosystemy morskie, w tym Antarktykę, Zachodnią Afrykę oraz głębiny oceaniczne Atlantyku i Pacyfiku. Jestem członkiem Komitetu Badań Polarnych PAN oraz Zrzeszenia Tutorów UŁ. Ważną przygodą naukową była dla mnie wyprawa w lody Antarktyki oraz trzymiesięczny rejs przez Atlantyk, podczas którego przeszedłem chrzest równikowy. Współpracuję z naukowczyniami i naukowcami z Norwegii, Portugalii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Wypromowałem dwa doktoraty.

Jestem popularyzatorem nauki, autorem kilkudziesięciu artykułów i kilkunastu książek edukacyjnych, między innymi: Dlaczego motyl zjada muchę (CiS, 2018), Gąsienice w czekoladzie (Multico, 2018) i Prywatne życie mrówek (Ringier, 2020).

Ciekawi mnie świat we wszystkich jego aspektach: malarstwo, fotografia, muzyka, literatura, kulinaria, przyroda. Jestem namiętnym czytelnikiem literatury pięknej i popularnonaukowej, fanem jazzu, rocka i muzyki klasycznej. Ważna jest dla mnie równowaga między pracą a życiem rodzinnym i czasem wolnym. Odpoczywam podczas gry w koszykówkę, grając w planszówki z moim synem i podczas spacerów po lesie.